Wzrost sprzedaży mieszkań i start nowego biznesu: Echo Investment zadowolone z pierwszego kwartału 2018 r. - Echo Investment

English

Informacje dla mediów

29-05-2018 10:14

Wzrost sprzedaży mieszkań i start nowego biznesu: Echo Investment zadowolone z pierwszego kwartału 2018 r.

Echo Investment podsumowało pierwszy kwartał. Początek roku Spółka wykorzystała na przygotowanie ambitnych planów, m.in. pozyskanie finansowania na rozwój oraz przygotowanie kolejnych projektów z sektora biur i mieszkań. Wspólnie z partnerem rozpoczęła także nowy, unikalny projekt budowy instytucjonalnej platformy mieszkań na wynajem Resi4Rent. Spółka jest również zadowolona z 35% wzrostu sprzedaży mieszkań.

Deweloper jest usatysfakcjonowany z wyników I kwartału 2018 r. Wypracował 64 mln zł przychodów, 15 mln zł zysku brutto ze sprzedaży i 51 mln zł zysku netto. Główne czynnik, które wpłynęły na wyniki, to wzrost wartości nieruchomości komercyjnych w budowie oraz przekazanie klientom 70 mieszkań. Echo Investment utrzymuje także stabilny poziom zadłużenia. Wskaźnik zadłużenia bankowego netto do wartości aktywów wynosi jedynie 29%.

We współpracy z uznanym partnerem finansowym, Echo rozpoczęło nowy projekt inwestycyjny Resi4Rent. Będzie to pierwszy i największy w Polsce instytucjonalny podmiot oferujący mieszkania na wynajem.

- Wejście w ten segment daje nam możliwość znaczącego zwiększenia skali działania w sektorze mieszkaniowym. Resi4Rent wzbogaci nasze flagowe i miastotwórcze projekty wielofunkcyjne, jak m.in. Browary Warszawskie. Głęboko wierzymy w potencjał rynku najmu w Polsce - mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Platforma Resi4Rent ma już ponad 1,2 tys. mieszkań w budowie, a budowa kolejnych 1,7 tys. rozpocznie się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Echo będzie odpowiedzialne za planowanie, projektowanie i realizację inwestycji.

Skala działalności Echo Investment dynamicznie rośnie, dlatego początek roku spółka wykorzystała również na zabezpieczenie finansowania obecnych i nowych projektów. Uruchomiony został kolejny program emisji obligacji dla inwestorów indywidualnych, w ramach którego została uplasowana pierwsza transza o wartości 50 mln zł. Jednocześnie inwestorzy instytucjonalni objęli obligacje o wartości 140 mln zł. - Pozyskane finansowanie zostanie wykorzystane na realizację naszych ambitnych planów biznesowych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z zaufania inwestorów i instytucji finansowych - podkreśla Maciej Drozd, wiceprezes Echo Investment ds. finansowych.

Sprzedaż mieszkań wzrosła w pierwszym kwartale 2018 r. o 35% - do 348 lokali. W 2018 roku deweloper planuje sprzedaż 1,3-1,4 tys. mieszkań, przy zachowaniu wysokich marż. W całym roku do oferty doda 1,4 tys. mieszkań w dziewięciu projektach. Dział centrów handlowych skomercjalizował już 95% katowickiego Libero i 75% warszawskiej Galerii Młociny. Pierwsza zostanie otwarta w trzecim kwartale, a druga - w pierwszej połowie przyszłego roku. Największym osiągnięciem w sektorze biurowym jest wynajęcie 100% powierzchni pierwszego biurowca Browarów Warszawskich, którego budowa ma się zakończyć pod koniec roku. - Już teraz spotykamy się z bardzo dużym zainteresowaniem funduszy zainteresowanych jego kupnem. To potwierdza, że budujemy świetne projekty oraz skutecznie wdrażamy strategię rentownego wzrostu – podkreśla Nicklas Lindberg.

Tuż po zakończeniu budowy Echo zamknęło transakcję sprzedaży wrocławskiego biurowca West Link, a w Katowicach rozpoczęto budowę kompleksu Face2Face. Do końca roku Spółka ruszy z budową kolejnych pięciu biurowców w Warszawie, Gdańsku i Łodzi.