Nowy budynek Office House otrzymał właśnie pozwolenie na użytkowanie. Nietypowy obiekt z białego betonu dostarczył w centrum stolicy 32 tys. mkw. biur i ponad 60 drzew. To pierwszy ukończony element superkwartału Towarowa22 realizowanego przez firmy AFI, Echo Investment i Archicom w miejscu dawnej drukarni na warszawskiej Woli. Prace nad kolejnymi etapami ruszą jeszcze w tym roku.
Budowa według projektu wielokrotnie nagradzanej pracowni JEMS Architekci rozpoczęła się wiosną 2023 roku i osiągnęła poziom zero w listopadzie tego samego roku. Zgodnie z harmonogramem budynek rósł w tempie jednego piętra co 10 dni roboczych. Oddany właśnie do użytku biurowiec osiągnął docelową wysokość 9 pięter rok temu. Od tamtej pory trwały prace instalacyjne i wykończeniowe. Jego wnętrza zdobią naturalne materiały z drewna, szkło i biały beton architektoniczny, z którego wyrzeźbione zostały spiralne schody, smukłe kolumny i elementy konstrukcyjne. W przestrzeniach wspólnych uwagę zwracają stylowe detale wykonane ze specjalnie odzyskanego kruszywa, które nawiązują do historii tego miejsca. W lobby zaprojektowano dwie oranżerie, które zapewnią bliski kontakt z naturą i miejsce odpoczynku wśród bujnej roślinności. Ważnym elementem biurowca są loggie i porośnięte zielenią balkony na każdym piętrze. Pracownicy jednej z mieszczących się tu firm będą też mogli korzystać z tarasu na dachu.
– Budynek Office House to pierwszy rozdział metamorfozy terenu po dawnej drukarni Domu Słowa Polskiego, którego jesteśmy większościowym inwestorem i deweloperem. Jeszcze w tym roku w kwartale najbliżej Ronda Daszyńskiego razem z Grupą Echo planujemy zainaugurować budowę dwóch nowych wieżowców. Elegancki biurowiec osiągnie wysokość ok. 150 metrów, a sąsiadująca z nim wieża mieszkalna będzie mierzyć ok. 120 metrów wysokości. Równolegle, do końca przyszłego roku obok Office House zrealizujemy nowy śródmiejski park dostępny dla każdego – mówi Grzegorz Jamroziak, Asset Management Director w AFI Poland.
W budynku i przed nim trwają jeszcze ostatnie prace aranżacyjne i sadzenie zieleni, które dobiegną końca za kilka tygodni. Dynamiczne tempo budowy szło w parze z dużym zainteresowaniem biurami. Ten najbardziej zrównoważony adres w Warszawie to miejsce pracy dla około 3 tys. osób, które będą mogły realizować tutaj swoje zawodowe cele i aspiracje. Swoją nową siedzibę na terenie obiektu uruchomiła już firma Crowe (2,7 tys. mkw.) Powierzchnię biurową w Office House wynajęła też firma emagine (6,3 tys. mkw.), a także liderzy rynku logistyki (3,7 tys. mkw.) i branży multimedialnej (10 tys. mkw.).
– Jesteśmy dumni, że pierwszy biurowiec w projekcie Towarowa22 został w zdecydowanej większości wynajęty jeszcze w trakcie budowy. To dobry przykład, że popyt na rynku biur znów rośnie, a firmy wybierają doskonale skomunikowane obiekty oferujące wysoki standard pracy. Co więcej, najlepsi pracodawcy poszukują biura przyszłości, które będzie przyjazne dla ich kadry i gotowe na wyzwania klimatyczne. Taki właśnie jest Office House, który dodatkowo stanie się miejscem spotkań po godzinach i nowym punktem na kulinarnej mapie Warszawy – dodaje Rafał Mazurczak, dyrektor zarządzający w Echo Investment.
Oferta gastronomiczna Office House uwzględnia włoską restaurację Splendido (400 mkw.), lokal z kuchnią japońską Ato Ramen (300 mkw.), a także serwujące śniadania The Brunchery (167 mkw.), które wkrótce otworzą się na parterze. Miłośnicy zdrowego stylu życia docenią też nowy klub fitness Change Studio (1,2 tys. mkw.), który zapewni najwyższy standard treningów, holistyczne podejście do zdrowego stylu życia i komfortowe warunki do ćwiczeń. Wokół budynku deweloperzy zasadzili ponad 60 drzew, z których najwyższe mierzą nawet 9 metrów. Za biurowcem powstaje skwer i charakterystyczna pergola o ażurowej konstrukcji, które docelowo będą idealnymi miejscami na przerwę od pracy.
Budynek uzyskał certyfikat BREEAM Interim „Outstanding” z historycznie najwyższym w Warszawie wynikiem aż 97,9%. Tak wysoka ocena czyni Office House jednym z najlepszych na świecie przykładów zrównoważonego budownictwa. Biurowiec jest zasilany energią ze źródeł odnawialnych i stosuje odzysk ciepła odpadowego, które ponownie trafia do miejskiej sieci ciepłowniczej zamiast uciekać do atmosfery. Trójwarstwowa fasada ze szkła z powłoką srebra utrzymuje optymalną temperaturę wewnątrz o każdej porze roku, ograniczając energię do chłodzenia lub ogrzewania. Cyfrowy system zarządzania monitoruje wydajność budynku i automatycznie dba o jego energooszczędne funkcjonowanie. Projekt został nagrodzony przez jury Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.
Ponadto, biurowiec spełni wytyczne certyfikatu WELL Health & Safety świadczące, że zapewnia zdrowe środowisko do pracy, jak i WiredScore oraz SmartCore, które potwierdzają najlepszą łączność cyfrową i zaawansowanie technologiczne. Wysoką jakość Office House doceniło również konsorcjum banków, które przyznało jego inwestorom kredyt budowlano-inwestycyjny w wysokości 103,4 mln EUR i 20 mln PLN kredytu obrotowego VAT.
Powstający na terenie dawnej drukarni projekt Towarowa22 to wzorcowy przykład polskiego superkwartału. Koncepcja ta składa się z ośmiu miejskich kwartałów wyznaczonych przez układ komunikacyjny, wielofunkcyjną zabudowę i atrakcyjną przestrzeń publiczną. Spopularyzowana w Barcelonie idea (ang. superblocks) uwzględnia ograniczenie ruchu tranzytowego na rzecz uspokojonych dróg wewnętrznych, które służą wyłącznie lokalnym potrzebom. Jej program zakłada, że bezpieczna dla pieszych i rowerzystów przestrzeń między budynkami sprzyja integracji społecznej i poprawie komfortu życia w mieście.